Distilleerderij: onbekend
Regio: Ierland
Fles: Irish Single Malt 18 Year Old 2005/2023 Lichtburg #10, Loupiac Cask #16552, 198 bts
Kleur: amber
ABV: 52.7%

Menthol

Het Duitse Rolf Kaspar bottelt regelmatig Ierse single casks onder de noemer ‘Lichtburg’, een historische bioscoop in Essen die in 1928 open ging en een belangrijke rol speelde voor de Duitse propagandamachine tijdens de Tweede Wereldoorlog. Ik proefde er al een flink aantal, dankzij mijn makker en onaflatend Irish Whiskey liefhebber Benny J. Ja, ook dit sample is van hem afkomstig en betreft een 18-jarige die op een Loupiac vat werd gerijpt. Loupiac is een erg zoete, bijna liquoreux witte wijn. Prachtig kleurtje heeft deze whiskey. De distilleerderij wordt niet nader genoemd, maar de naam Jack Teeling staat wel prominent op het ruglabel… just sayin’.

De neus is verrassend kruidig, maar vertoont ook intense, aromatische toetsen van fruit. Denk overrijpe druiven, bosbessen, kruisbessen en een hint van banaan, aangevuld met iets van menthol en vermolmd hout. Het lijkt bovendien alsof ik deze sta te nosen in een vochtige kelder. Apart, maar wel erg lekker.

De body is prima, bijna olieachtig. De sterkte is nagenoeg perfect. Deze behoeft geen water. Menthol is het eerste wat verschijnt en zal de hele proefsessie domineren. Het fruit van de neus keert weer, in een flink kruidig jasje. Vooral de bosbessen en druiven laten van zich horen (ahem, proeven). De balans is uitzonderlijk, hoewel het toch geen makkelijke whiskey is. Lekker? Zeker weten!

De afdronk is lang, kruidig warm en zoetzuur.

Geen daily dram, maar een whiskey om te delen met goeie vrienden tijdens een gezellige babbel. Eentje om over te filosoferen. Thx, Benny!

86/100

Geproefd door Mark Dermul op 29-12-2024