Distilleerderij: Ballindalloch
Regio: Schotland (Speyside)
Fles: Ballindalloch 7 Year Old 2016 Distillery Exclusive, OB 2023, Ex-Bourbon barrel #29, 500ml, 345 bts
Kleur: witte wijn
ABV: 62.3%
Roze Bril
Als je een distilleerderij bezocht hebt, bekijk je hun releases toch steeds door een andere bril, over het algemeen een ietwat meer roze. Dat is hier ook het geval. Tijdens onze Trip to Speyside in september 2024 viel ons een erg aangenaam bezoek aan Ballindalloch te beurt. Daar kon dit flesje aangeschaft worden, een 7-jarige malt uit 2016, gebotteld exclusief voor de distilleerderij. Het betreft één van hun eerste vaatjes die ze te slapen hebben gelegd, namelijk nummer 29. Merk op dat het nog duivels hoog in ABV zit.
Stevige, snoeperige neus op ananaskubusjes (harde snoepjes), limoen, heidebloemen, kiwi, zeste van pompelmoes en… euh… karton. Dat laatste cijferen we gauw weg – roze bril, toch? Heeft zelfs iets wat me heel even aan tequila doet denken. Fris, zeker wel.
Nou, de alcohol is perfect geïntegreerd. Dit brandt hoegenaamd niet en ik voel ook niet de behoefte om hier water aan toe te voegen. Olieachtig op citrusfruit, tamme kastanjes, jonge appeltjes, wederom die ananaskubusjes en iets van mango. Doe er nog een druppel ahornsiroop bij en wat gestoofde peren. Niet één off-note op smaak, ondanks de jonge leeftijd. Ik hoef mijn roze bril niet eens op te zetten: dit is simpelweg lekker, weliswaar zonder groots te zijn.
Da’s een lange afdronk, maar nu toch een beetje astringent. Vanille, appels en kruiden. Ik zet gauw terug mijn roze bril op en zeg: ‘Lange, fris fruitige en licht drogende afdronk’. Akkoord?
Om dit reeds klaar te spelen op zo’n jonge leeftijd, is toch beloftevol voor de toekomst, als u het mij vraagt. Dankjewel voor het sample, Manny!
86/100
Geproefd door Mark Dermul op 18-03-2025