Distilleerderij: Talisker
Regio: Schotland (Islands)
Fles: Talisker 10 Year Old, OB. 2000, Skye Map Label
Kleur: goud
ABV: 45.8%

Hoofdletter H
JP en Kathleen, een bevriend koppel, zijn zot van Talisker. Het is voor hen wat Auchentoshan is voor mij – u begrijpt wat ik bedoel. En toen ik onlangs Talisker bezocht en wat souvenirs én en Distillery Exclusive voor hen meebracht, vonden ze dat ik een wederdienst verdiende. Die kreeg ik in een set van maar liefst 8 samples van onafhankelijk gebottelde Talisker (op twee na, dat zijn OBs). Die zet ik graag eens op een rijtje. De zevende is zo’n OB, een klassieke 10 Year Old, maar wel reeds 25 jaar geleden gebotteld!
Uitstekende neus – stukken beter dan de huidige versie, moet ik zeggen – met flink wat karamel en walnoten, zeewier en peper, turfrook die wat zilt aandoet en een hint van limoensap. Heerlijk met hoofdletter H.
Olieachtig op de tong, bijna romig met een fantastische mix van citrus en turf tegenover appels en peren, opgeleukt met een mespuntje peper, woodsmoke en turfrook, maritieme toetsen en een eetlepel honing. Ook op de tong krijg ik een verrassende toets van walnoten en het werkt perfect. Heerlijk met hoofdletter H!
De afdronk mocht wat mij betreft gerust wat langer zijn, maar bevredigend is hij alleszins. Het begint allemaal aan de zoete kant, gaat dan de bittere en zilte richting uit, om uiteindelijk toch een verrassend zoete dood te sterven. Heerlijk met hoofdletter H.
Amai, da’s toch een heel ander beestje dan de huidige release – die ik ook al erg lekker vind. Maar dit is Heerlijk met hoofdletter H. Bedankt, Kathleen & JP.
88/100
Geproefd door Mark Dermul op 22-07-2025
