Distilleerderij: Glenrothes
Regio: Schotland (Speyside)
Fles: Glenrothes 41 Year Old 1969/2010 The Macphail’s Collection
Kleur: mahonie
ABV: 43%

Zijdezacht

Dit is, voor mij althans, liquid history, want hij werd gestookt voordat ik ter wereld kwam. In 2010 werd deze gebotteld in de befaamde McPhail’s collection. Het kleurtje doet me alvast watertanden.

Halleluja, da’s een diepzoete, zijdezachte, klassiek gesherriede neus op al het donkerzoete fruit dat je mag verwachten: pruimen, rozijnen, vijgen, maar ook een toefje snuiftabak, iets van honing en een verloren gelopen gummi colaflesje. Erg, erg goed!

Ook op de tong is dit zijdezacht (maar verre van zwak). Het donkerzoete fruit keert onmiddellijk weer, in het kwadraat! En dan komen de houtkruiden hun duit in het zakje doen om deze malt van een mooie complexiteit te voorzien. Doet heel eventjes denken aan een oude armagnac. Denk zwarte thee, kruidnagel, twee peperbolletjes en iets van zoethout. De snuiftabak transformeert naar pruimtabak. Dit is erg goed te pruimen (ziet u wat ik daar deed?).

De afdronk is, ondanks het eerder bescheiden ABV, lekker lang, mierzoet en blijft goed plakken.

Helaas nergens meer te vinden en tweedehands mag je boven de duizend euro rekenen. Maar wat een smaakbom!

90/100

Geproefd door Mark Dermul op 27-03-2025