Blog Image

WhivieBlog

Whisky voor iedereen!

'Whivie' staat voor Whisky voor iedereen. Het is een site waarvan we hopen dat hij u zal helpen whisky in al zijn facetten te leren appreciëren. Je kan alle informatie terugvinden op onze website whivie.be en op deze blog publiceren we graag de laatste nieuwtjes alsook de tasting notes, evenementen en ga zo maar door. Uw suggesties zijn natuurlijk van harte welkom!

Auchroisk 13 Year Old 2006 Infrequent Flyers

Tasting Notes Posted on 29/05/2025 16:30

Distilleerderij: Auchroisk
Regio: Schotland (Speyside)
Fles: Auchroisk 13 Year Old 2006/2019, Infrequent Flyers, Hogshead #804082, 273 bts
Kleur: licht goud
ABV: 58.3 %

Munt

Alistair Walker, zoon van bekend whiskyproducent Billy Walker, lanceerde jaren geleden zijn eigen bedrijf. Hij brengt als onafhankelijk bottelaar menig single malt op de markt, waarbij hij obscure distilleerderijen niet schuwt. Zoals deze, bijvoorbeeld: Auchroisk. Een nobele onbekende die vooral voor de blenders produceert, met J&B op kop. In het glas zit een Auchroisk 2006, gebotteld in 2019 na 13 jaar rijping op een klassiek hogshead.

Pittige neus op wit fruit en eucalyptus. Munt domineert, zelfs. Iets van aspirine en aspartaam. Flink herbaal en best alcoholisch, eerlijk gezegd. Niet slecht, maar ik ben nog niet overtuigd. Water toevoegen brengt geen soelaas.

Op de tong is het een onmiddellijke trap tegen je tanden. De alcohol is prominent en zelfs een tikkeltje bijtend. Wit fruit, munt en iets van witte chocolade komen eerst, gevolgd door lychee, gember en zoethout. Hier moet eigenlijk toch wat water bij. Dan wordt hij zoeter en toegankelijker. Wederom wit fruit, maar nu ook iets van noten en hooi.

Onverdund is de afdronk eigenlijk bijtend en lang. Verdund is het stukken beter. Dan krijgt hij een zoeter randje en wordt hij iets fruitiger. Denk appels en kiwi. Mooi.

Ik vind dit geen makkelijke whisky, eerlijk gezegd. Hij heeft sowieso water nodig. Dankjewel voor het sample, Dieter.

82/100

Geproefd door Mark Dermul op 12-01-2025



Auchroisk 1983 (Singleton)

Tasting Notes Posted on 29/05/2025 06:30

Distilleerderij: Auchroisk
Regio: Schotland (Speyside)
Fles: The Singleton of Auchroisk 1983, sherry casks, b. 1990s
Kleur: amber
ABV: 40 %

Begin

Auchroisk is één van de jongste distilleerderijen in de Speyside, opgericht in 1974, met de opdracht om malt te produceren voor de blenders met J&B op kop. Het was overigens de ‘onuitspreekbaarheid’ van de naam van Auchroisk (spreek uit ‘o-thrusjk’) dat Diageo er toe noopte om de Singleton te lanceren. Vandaag kennen we nog de Singleton of Glen Ord (Azië), Glendullan  (USA) en Dufftown (Europa), maar het was Auchroisk waarmee het allemaal begon. Grappig genoeg is de Singleton of Auchroisk ondertussen al decennialang terug afgevoerd, iets wat ik aan den lijve ondervond toen ik hem in het visitor center van de Glen Ord distillery wilde bestellen. De jongedame achter de toog had er nog nooit van gehoord. In het glas zit een Auchroisk 1983, gerijpt op sherryvaten. Spreek dus gerust van een golden oldie.

Klassieke neus op sultanas, perzik en honing. Hint van appelsien. Niets wereldschokkends, maar tegelijkertijd niets mis mee. Dit is een klassieke Speysider op de neus: zoet, vriendelijk, toegankelijk, foutloos.

De body is prima. Rozijntjes, perzik, gebakken appels met wat kaneel, iets van noten en kastanjes, maar ook donker bier en zelfs een umami toets. Rosbief? Wordt midpalate zelfs snoeperig zoet. Dit is in alle eerlijkheid best erg lekker als je van zoet houdt.

De finish is verrassend lang, zoet en kruidig en bijzonder aangenaam.

Een klassiek Speyside profiel, zonder enige off-notes. Dit is simpelweg een heerlijke whisky.

84/100

Geproefd door Mark Dermul op 12-01-2025